Την Τετάρτη 17 Μαΐου 2017, στις 11.45, σε ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα του σχολείου πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση με τίτλο «Ο ρόλος του αίματος στη ζωή μας». Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Δημοτικού σχολείου, σε συνεννόηση με τον Διευθυντή του σχολείου, επέλεξε  να καλέσει την ιατρό κ. Χατζηαθανασίου-Σκούπα Δέσποινα για την ενημέρωση των μαθητών, γνωρίζοντας την ευαισθησία της στα παιδιά και την επιτυχημένη της πορεία ως ιατρός. Άλλωστε και  η ίδια φοίτησε στο σχολείο μας.

Η ομιλία ήταν σύντομη και περιεκτική και η προβολή με διαφάνειες την έκανε ακόμη πιο ενδιαφέρουσα για τα παιδιά.

Η ανταπόκριση της κ. Χατζηαθανασίου ήταν άμεση και αυτό δίνει κίνητρο στο Σύλλογο να συνεχίσει να βάζει στόχους για τις ουσιαστικές και διδακτικές επισκέψεις επιστημόνων και όχι μόνο. Ο Σύλλογος, ο διευθυντής και το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου ευχαρίστησαν την ιατρό  κ. Χατζηαθανασίου- Σκούπα Δέσποινα και της πρόσφεραν αναμνηστική πλακέτα  και ένα βιβλίο.