Θεατρική παράσταση “Τα ρούχα του Βασιλιά”

Την Παρασκευή 9 Μαΐου 2014, οι μαθητές όλων των τάξεων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Διδυμοτείχου, παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση “Τα ρούχα του Βασιλιά”, που βασίζεται στο υπέροχο ομώνυμο παραμύθι του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν,  από το Θεατρικό Σύλλογο <<ΘΕΑΣΥ>> της πόλης μας.

Λίγα λόγια για το παραμύθι:Ο φαντασμένος βασιλιάς μιας μακρινής χώρας,αδιαφορώντας πλήρως για το λαό του νοιαζόταν μόνο για την καλοπέρασή του.. τι ρούχα θα φορέσει, πόσο ακριβά θα είναι τα υφάσματά τους, πόσο κομψός και όμορφος θα μοιάζει! Όποιος τολμούσε να του φέρει αντίρρηση, με μια απλή εντολή του αποκεφαλιζόταν! Μέσα στην παραζάλη της υπεροψίας του λοιπόν, πέφτει θύμα δυο κουτοπόνηρων, φτωχών απατεώνων και γίνεται ρεζίλι σ’ όλο τον κόσμο, παρελαύνοντας γυμνός στη μεγάλη παρέλαση..