“Περπατώ εις το δάσος”

Την Τρίτη 17 Δεκεμβρίου 2013, οι μαθητές όλων των τάξεων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Διδυμοτείχου, παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση “Περπατώ εις το δάσος” από το Θεατρικό Σύλλογο “ΘΕΑΣΥ” της πόλης μας.

Λίγα λόγια για το έργο

Το “Περπατώ εις το δάσος” της Στέλλας Μιχαηλίδου είναι μια… παραμυθοσαλάτα. Οι αναμνήσεις από πολλά κλασικά παραμύθια (Κοκκινοσκουφίτσα, Σταχτοπούτα, Χιονάτη, Κοντορεβιθούλης κ.ά.) διασταυρώνονται, συνδυάζονται, μπερδεύονται και φτιάχνουν την περιπετειώδη διαδρομή μιας αλλόκοτης ηρωίδας.

Η ηρωίδα του έργου είναι ένα κορίτσι γεμάτο κουράγιο, που ακούει στο όνομα Κοκκινοσκουφίτσα, αλλά που θα μπορούσε επίσης να λέγεται Σταχτοπούτα, Χιονάτη, Κατερίνα, Μαρία, Ελένη, Στέλλα.

Τα εμπόδια, οι ταλαιπωρίες, οι κίνδυνοι που συναντάει η ηρωίδα μας, καθώς προσπαθεί να βρει τον δρόμο της μέσα στο δάσος, ίσως δεν είναι κατά βάθος παρά οι φόβοι της, οι δισταγμοί της, οι προκαταλήψεις της.

Ένα μυητικό ταξίδι είναι, λοιπόν, το “Περπατώ εις το δάσος”, η πορεία ενός παιδιού, δηλαδή του καθενός από μας, μέσα στη ζωή, για ν’ ανακαλύψει τον εαυτό του και τους άλλους, να ενσωματώσει τον εαυτό του μέσα στον κόσμο.