«Ο κύκλος με την κιμωλία»

p>

Την Τετάρτη  27  Νοεμβρίου 2013,  στο Δημοτικό αμφιθέατρο Διδυμοτείχου, οι μαθητές του 1ου Δημοτικού Σχολείου παρακολούθησαν το κορυφαίο έργο του Μ. Μπρεχτ «Ο κύκλος με την κιμωλία», από το Θέατρο Λαμπιόνι.

(Ευχαριστούμε τον κ. Δημήτρη, δάσκαλο της περσινής Ε΄, για τις φωτογραφίες)

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ

Η Γκρούσα, υπηρέτρια στο αρχοντικό του πρίγκιπα Καζμπέκι αναγκάζεται να σώσει το μικρό διάδοχο του θρόνου, που τον παρατάει η μητέρα του στη βιασύνη της να φύγει, για να γλιτώσει από τους επαναστάτες που σκότωσαν τον άντρα της. Καταφεύγει στα βουνά για να σώσει τη ζωή του μικρού πρίγκιπα. Στην αρχή της είναι βάρος, αλλά σιγά σιγά μαθαίνει να τον αγαπάει σαν πραγματική μητέρα του.

Ο κύκλος με την κιμωλία είναι παράλληλα η ιστορία του Αζντάκ του κλεφτοκοτά που έγινε δικαστής, επειδή στην επανάσταση έκρυψε στο σπίτι του τον Μεγάλο Δούκα και του έσωσε τη ζωή.

Το έργο αφηγείται πώς ο Αζντάκ με τη βοήθεια του κύκλου με την κιμωλία έκρινε, αν ο μικρός πρίγκιπας ανήκε στην πραγματική του ή στη θετή του μητέρα, την Γκρούσα.