Σχολική γιορτή για την επέτειο του «ΟΧΙ»

Την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2013 πραγματοποιήθηκε η σχολική γιορτή για την Επέτειο του «ΟΧΙ».

Ο Διευθυντής κ. Αλεξανδράκης Παναγιώτης αναφέρθηκε στο ιερό σύμβολο του έθνους μας, τη σημαία, κι αφού ανέγνωσε το πρακτικό του Συλλόγου των Διδασκόντων, την παρέδωσε στο σημαιοφόρο και στους παραστάτες.

Ο δάσκαλος της Ε΄τάξης κ. Τερζής Πασχάλης μίλησε για το χρονικό της 28ης Οκτωβρίου 1940. Οι μαθητές όλων των τάξεων απήγγειλαν ποιήματα και τραγούδια, ενώ οι μαθητές της Στ΄τάξης παρουσίασαν το θεατρικό «Η Πίνδος».

Λίγο αργότερα, την ίδια μέρα, οι μαθητές των μεγάλων τάξεων μαζί με τους δασκάλους παραβρέθηκαν στο Ηρώο των Πεσόντων, για την κατάθεση των στεφάνων από τα σχολεία όλων των βαθμίδων της πόλης μας.