Ενημέρωση για την εποχική γρίπη

Οι μαθητές των μικρών τάξεων (Α΄, Β΄, Γ΄) του Α’ Δημοτικού Σχολείου Διδυμοτείχου ενημερώθηκαν για την εποχική γρίπη από την κυρία Κρίτα Αγλαμίδου.

ΦΩΤΑΓΩΓΗΣΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟΥ ΔΕΝΤΡΟΥ

Δελτίο Τύπου- Δήμου Διδυμοτείχου

Διδυμότειχο: Φωταγώγηση του Χριστουγεννιάτικου δέντρου στο Διδυμότειχο την Κυριακή 16/12/2018 και ώρα 18:00 μ.μ.

Σε λίγες μέρες έχουμε τη γέννηση του Θεανθρώπου, του Σωτήρα του κόσμου  Ιησού Χριστού. Μέρες αγάπης, μέρες αλληλεγγύης και αδελφοσύνης. Σεβόμενοι τα τραγικά γεγονότα των τελευταίων ημερών αναβάλλουμε όλες τις προγραμματισμένες εκδηλώσεις αυτών των εορτών. Με βαθιά θρησκευτική συναίσθηση αναμένουμε τα Χριστούγεννα της αγάπης για το συνάνθρωπο, μια γιορτή που με τόση λαχτάρα και χαρά προσμένουν όλα τα παιδιά.

Στη φωταγώγηση του χριστουγεννιάτικου δέντρου της πόλης, παιδιά των ΚΔΑΠ του ΚΚΠΑ Δήμου Διδυμοτείχου θα τραγουδήσουν τα κάλαντα και με τις φωνές τους θα στείλουν ένα μήνυμα να μην πάψει να υπάρχει ανθρωπιά και αγάπη σε όλο τον κόσμο.

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΔΗΜΟΥ  ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ

«Σαν Παραμύθι» στο Σουφλί

Έκφραση συγχαρητηρίων

Ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και η Ομάδα Φυσικής Αγωγής Έβρου θέλουν να εκφράσουν τα θερμά τους συγχαρητήρια στους μαθητές, στις μαθήτριες, στη Διεύθυνση καθώς και στους καθηγητές Φυσικής Αγωγής των Δημοτικών Σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων, για την εξαιρετική παρουσία τους στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου.

Ο Δ/ΝΤΗΣ Δ/ΝΣΗΣ Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΕΒΡΟΥ

ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΟΥΔΗΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ

Ανακύκλωση στην Περιφέρεια Αν. Μακεδονίας και Θράκης

ΑΦΙΣΑ ΕΕΑΑ

ΔΡΑΣΕΙΣ ΚΕΝΤΡΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΑΚΟΝΙΑΣ Ι.Μ. ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ

ΔΡΑΣΕΙΣ

Γιορτή για τη λήξη του σχολικού έτους 2017-18

Η σχολική χρονιά 2017-2018 έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Ο διευθυντής, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές ετοίμασαν διήμερες εκδηλώσεις.

Στις 14 Ιουνίου τα παιδιά παρουσίασαν τις χορευτικές τους ικανότητες, έπαιξαν θεατρικά και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου τα κέρασε κρουασάν και χυμό. Continue reading

Εκδηλώσεις με τη λήξη του σχολικού έτους 2017-18

Continue reading

Ημερήσια εκδρομή στο χώρο αναψυχής Καστανεών (8 Ιουνίου 2018)

Τριλογία μνήμης Βυζαντίου

Η θλιβερή επέτειος της άλωσης της Πόλης έγινε αφορμή για να αναβιώσουν μνήμες στη βυζαντινή Καστροπολιτεία του Διδυμοτείχου, όπου στις 18 Ιουνίου του 1332 γεννήθηκε ο παππούς του μαρτυρικού Αυτοκράτορα  Ιωάννης Ε΄ ο Παλαιολόγος (1332-1391), διάδοχος του οποίου υπήρξε ο πατέρας του Μανουήλ ο Β΄ (1350-1425). Μπροστά στον Καθεδρικό Ναό της πόλης στέκει αγέρωχος ο αδριάντας του τελευταίου Αυτοκράτορα του Βυζαντίου για να υπενθυμίζει σε όλους ότι δεν πολέμησε για να νικήσει, αλλά πολέμησε για να μην ηττηθεί η αξιοπρέπεια και η τιμή του Γένους.

Επίκεντρο των εκδηλώσεων ο Καθεδρικός Ναός Παναγίας Ελευθερωτρίας Διδυμοτείχου, όπου το πρωί τελέσθηκε Θεία Λειτουργία και ακολούθησε επιμνημόσυνο Τρισάγιο και κατάθεση στεφάνου στον αδριάντα του μαρτυρικού Αυτοκράτορα από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Διδυμοτείχου, Ορεστιάδος και Σουφλίου κ. Δαμασκηνό, παρουσία του Δημάρχου Διδυμοτείχου κ. Παρ. Πατσουρίδη και μαθητών σχολείων. Επίκαιρα μίλησε ο Διευθυντής του 1ου Δημοτικού Σχολείου Διδυμοτείχου κ. Παναγιώτης Αλεξανδράκης. Continue reading