Κοπή Πρωτοχρονιάτικης πίτας

Πρόσκληση – Πρόγραμμα Ιερών Ακολουθιών

Κοπή Βασιλόπιτας Λαογραφικού Μουσείου Διδυμοτείχου

Η Πρόεδρος και τα Μέλη του Δ.Σ. του Λαογραφικού Μουσείου Διδυμοτείχου σας προσκαλούν στην Κοπή της Βασιλόπιτας, που θα γίνει την Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2019, ώρα 11:00 πμ, στο ξενοδοχείο «Πλωτίνη». Στα πλαίσια της εκδήλωσης θα προβληθούν οι δράσεις του Συλλόγου, του έτους 2018.

Μορφωτικός Σύλλογος «Λαογραφικό Μουσείο Διδυμοτείχου»

Κολοκοτρώνη 22 Τ.Κ. 68300 Διδυμότειχο, Ν.Έβρου Τηλ./ Fax: 25530 22316

Παγωνιά και χιόνι στο Διδυμότειχο (5-1-2019)

Τα Χριστούγεννα στα Αναγνωστικά από το 1920 μέχρι το 1980

Λίστα με βιβλία που μπορείτε να κατεβάσετε!

Τα Χριστούγεννα πέρασαν και σιγά σιγά έρχεται το τέλος της προσωρινής διακοπής των σχολείων. Μαθητές και δάσκαλοι θα επιστρέψουν στις τάξεις την επόμενη εβδομάδα!

Παρακάτω παρουσιάζουμε τη λίστα του Ινστιτούτου Παιδαγωγικής Πολιτικής με τα αναγνωστικά στα σχολεία από το 1920 έως το 1980 και το πώς παρουσίαζαν αυτά τα Χριστούγεννα.

Πατήστε πάνω στους ενεργούς συνδέσμους για να ανοίξετε τα pdf:

Αναγνωστικό 1929
Αναγνωστικό 1946
Αναγνωστικό 1950
Αναγνωστικό 1952
Αναγνωστικό 1956
Αναγνωστικό 1961
Αναγνωστικό 1965
Αναγνωστικό 1967
Αναγνωστικό 1972
Αναγνωστικό 1977

Ενημέρωση για την εποχική γρίπη

Οι μαθητές των μικρών τάξεων (Α΄, Β΄, Γ΄) του Α’ Δημοτικού Σχολείου Διδυμοτείχου ενημερώθηκαν για την εποχική γρίπη από την κυρία Κρίτα Αγλαμίδου.

ΦΩΤΑΓΩΓΗΣΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟΥ ΔΕΝΤΡΟΥ

Δελτίο Τύπου- Δήμου Διδυμοτείχου

Διδυμότειχο: Φωταγώγηση του Χριστουγεννιάτικου δέντρου στο Διδυμότειχο την Κυριακή 16/12/2018 και ώρα 18:00 μ.μ.

Σε λίγες μέρες έχουμε τη γέννηση του Θεανθρώπου, του Σωτήρα του κόσμου  Ιησού Χριστού. Μέρες αγάπης, μέρες αλληλεγγύης και αδελφοσύνης. Σεβόμενοι τα τραγικά γεγονότα των τελευταίων ημερών αναβάλλουμε όλες τις προγραμματισμένες εκδηλώσεις αυτών των εορτών. Με βαθιά θρησκευτική συναίσθηση αναμένουμε τα Χριστούγεννα της αγάπης για το συνάνθρωπο, μια γιορτή που με τόση λαχτάρα και χαρά προσμένουν όλα τα παιδιά.

Στη φωταγώγηση του χριστουγεννιάτικου δέντρου της πόλης, παιδιά των ΚΔΑΠ του ΚΚΠΑ Δήμου Διδυμοτείχου θα τραγουδήσουν τα κάλαντα και με τις φωνές τους θα στείλουν ένα μήνυμα να μην πάψει να υπάρχει ανθρωπιά και αγάπη σε όλο τον κόσμο.

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΔΗΜΟΥ  ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ

«Σαν Παραμύθι» στο Σουφλί

Έκφραση συγχαρητηρίων

Ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και η Ομάδα Φυσικής Αγωγής Έβρου θέλουν να εκφράσουν τα θερμά τους συγχαρητήρια στους μαθητές, στις μαθήτριες, στη Διεύθυνση καθώς και στους καθηγητές Φυσικής Αγωγής των Δημοτικών Σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων, για την εξαιρετική παρουσία τους στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου.

Ο Δ/ΝΤΗΣ Δ/ΝΣΗΣ Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΕΒΡΟΥ

ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΟΥΔΗΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ