Περιβάλλον – Η προστασία του δάσους (Για μαθητές Α΄, Β΄, Γ΄)

Online Εκπαιδευτικό Λογισμικό

Περιβάλλον – Η προστασία του δάσους (Για μαθητές Α΄, Β΄, Γ΄)

Περιβάλλον – Η προστασία του δάσους (Για μαθητές Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄)

Online Εκπαιδευτικό Λογισμικό

Περιβάλλον – Η προστασίατου δάσους (Για μαθητές Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄)

Ο Όλυμπος σε 10 λεπτά!

Το μυστικό που χτίστηκε η Αγία Σοφία

Ο Βυζαντινός Ναός της Ύπατης Σοφίας του Ένσαρκου Λόγου του Θεού, περισσότερο γνωστή ως Αγία Σοφία ή Αγια-Σοφιά, γνωστός και ως Ναός της Αγίας του Θεού Σοφίας ή απλά η μεγάλη Εκκλησία, ήταν από το 360 μέχρι το 1453 ορθόδοξος καθεδρικός ναός της Κωνσταντινούπολης, με εξαίρεση την περίοδο 1204 – 1261 κατά την οποία ήταν ρωμαιοκαθολικός ναός, ενώ μετά την άλωση της Κωνσταντινούπολης μετατράπηκε σε τέμενος, μέχρι το 1934. Έκτοτε και μέχρι και σήμερα λειτουργεί ως  μουσειακός χώρος.

Συνέχεια ανάγνωσης

Το παράξενο ταξίδι του Φουντούλη (Νηπιαγωγείο- Α΄& Β΄ Δημοτικού)

Online Εκπαιδευτικό Λογισμικό (πατήστε πάνω στην εικόνα)

Μελέτη του Περιβάλλοντος (τάξεις Α’-Δ’)

Online Εκπαιδευτικό Λογισμικό (πατήστε πάνω στην εικόνα)

Θέλεις να μάθεις παίζοντας; (Τάξεις Α΄- Β΄- Γ΄)

Το Jele είναι ένα εκπαιδευτικό λογισμικό με βάση την ύλη του σχολείου για τις τάξεις Α΄, Β΄ και Γ΄ Δημοτικού. Για την Α΄ Δημοτικού υπάρχουν 221 δραστηριότητες, για τη Β΄ Δημοτικού 250 και για τη Γ΄ τάξη 255 δραστηρίοτητες.

Όλες οι δραστηρίοτητες είναι εμπλουτισμένες με ήχο, κίνηση, έξυπνους διαλόγους, έτσι ώστε τα παιδιά να ζήσουν μια περιπέτεια μαζί με τους ήρωες του Jele: τον Εξερευνητή, την Παρατηρητική, τον Άτακτο, την Εργατική κλπ.

Λάχανα και Χάχανα – Τιτίνα η Κότα

Το παπί (για τα πρωτάκια και όχι μόνο)

Υλικό για το μάθημα των Αγγλικών

Αγγλικά Δ΄& Ε΄

Υλικό για το μάθημα των Θρησκευτικών

Θρησκευτικά Ε΄- Στ΄

Υλικό για το μάθημα των Μαθηματικών

Μαθηματικά Ε΄- Στ΄

Υλικό για το μάθημα των Μαθηματικών

Μαθηματικά Γ΄- Δ΄

Υλικό για το μάθημα της Ιστορίας

Ιστορία Γ΄- Δ΄

Υλικό για το μάθημα της Γλώσσας

Γλώσσα Γ΄- Δ΄

Υλικό για το μάθημα της Γλώσσας

Γλώσσα Α΄- Β΄

Ευχαριστήριο Δωρεάς

ΑΠΟΔΟΧΗ-ΔΩΡΕΑΣ-ΑΠΟ-ΤΟ-ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ

Δωρεά εξοπλισμού στην Ορθοπεδική Κλινική του νοσοκομείου Διδυμοτείχου

Την Πέμπτη 14 Μαρτίου 2019, αντιπροσωπεία μαθητών και εκπαιδευτικών του Σχολείου μας παρέδωσε  στην ορθοπεδική κλινική του νοσοκομείου Διδυμοτείχου ένα περιπατητικό πλαίσιο (Π), ένα ζεύγος παιδικών βακτηρίων, ένα ζεύγος βακτηρίων ενηλίκων και ένα αντισηπτικό, στα πλαίσια του προγράμματος ανακύκλωσης πλαστικών καπακιών που εφαρμόζεται στο Σχολείο μας.
«Η προσπάθεια συνεχίζεται!».
Συνέχεια ανάγνωσης

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ «31ο ΑΤΟΜΙΚΟ ΚΑΙ 17ο ΟΜΑΔΙΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙ Π.Ε. ΕΒΡΟΥ

LAST_ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ_Π.Ε.-Έβρου

Ενημέρωση σχετικά με την εποχική γρίπη

Με αφορμή ερωτήματα σχετικά με την εμφάνιση της εποχικής γρίπης, συστήνονται στις σχολικές μονάδες οι ακόλουθες οδηγίες με σκοπό την πρόληψη της εξάπλωσής της:

1. Συστήνεται για την αποφυγή της εξάπλωσης της εποχικής γρίπης να τηρούνται οι κανόνες ατομικής υγιεινής, όπως:
  2. Παιδιά που εμφανίζουν συμπτώματα γρίπης αναμένουν, σε χώρο όπου δε θα έρχονται σε επαφή με άλλα άτομα, μέχρι να τα παραλάβουν οι γονείς ή οι κηδεμόνες τους, οι οποίοι θα πρέπει να ειδοποιούνται αμέσως.
Συνέχεια ανάγνωσης

Παγωνιά και χιόνι στο Διδυμότειχο (5-1-2019)

Τα Χριστούγεννα στα Αναγνωστικά από το 1920 μέχρι το 1980

Λίστα με βιβλία που μπορείτε να κατεβάσετε!

Τα Χριστούγεννα πέρασαν και σιγά σιγά έρχεται το τέλος της προσωρινής διακοπής των σχολείων. Μαθητές και δάσκαλοι θα επιστρέψουν στις τάξεις την επόμενη εβδομάδα!

Παρακάτω παρουσιάζουμε τη λίστα του Ινστιτούτου Παιδαγωγικής Πολιτικής με τα αναγνωστικά στα σχολεία από το 1920 έως το 1980 και το πώς παρουσίαζαν αυτά τα Χριστούγεννα.

Πατήστε πάνω στους ενεργούς συνδέσμους για να ανοίξετε τα pdf:

Αναγνωστικό 1929
Αναγνωστικό 1946
Αναγνωστικό 1950
Αναγνωστικό 1952
Αναγνωστικό 1956
Αναγνωστικό 1961
Αναγνωστικό 1965
Αναγνωστικό 1967
Αναγνωστικό 1972
Αναγνωστικό 1977

Ενημέρωση για την εποχική γρίπη

Οι μαθητές των μικρών τάξεων (Α΄, Β΄, Γ΄) του Α’ Δημοτικού Σχολείου Διδυμοτείχου ενημερώθηκαν για την εποχική γρίπη από την κυρία Κρίτα Αγλαμίδου.

Έκφραση συγχαρητηρίων

Ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και η Ομάδα Φυσικής Αγωγής Έβρου θέλουν να εκφράσουν τα θερμά τους συγχαρητήρια στους μαθητές, στις μαθήτριες, στη Διεύθυνση καθώς και στους καθηγητές Φυσικής Αγωγής των Δημοτικών Σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων, για την εξαιρετική παρουσία τους στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου.

Ο Δ/ΝΤΗΣ Δ/ΝΣΗΣ Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΕΒΡΟΥ

ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΟΥΔΗΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ