Πολυθεματική ημερίδα

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Σας προσκαλούμε στην πολυθεματική ημερίδα που διοργανώνει το <<Κέντρο Κοινωνικής Προστασίας & Αλληλεγγύης >> Δήμου Διδ/χου, στις 7 Δεκεμβρίου ημέρα Σάββατο κι ώρα 18.00 μ.μ, στο Δημοτικό Αμφιθέατρο, με ομιλητές διακεκριμένους επιστήμονες.

Συνέχεια ανάγνωσης

“Τσολιάς στ’ ανάκτορα” κι έτοιμος για διάλεξη για την ευζωνική φορεσιά ο Παναγιώτης Αλεξανδράκης!

“Τσολιάς στ’ ανάκτορα ήμουνα”, μου είπε σε πρόσφατη συνάντηση μας στο Στρατιωτικό Μουσείο Διδυμοτείχου ο διευθυντής του ιστορικού 1ου Δημοτικού Σχολείου Διδυμοτείχου Παναγιώτης Αλεξανδράκης κι ήταν έτοιμος για μια διάλεξη για την ευζωνική φορεσιά! Θα την κάνει κάποια στιγμή αλλά τώρα έχει προτεραιότητα η ιστορία του εμβληματικού σχολείου της καστρινής πολιτείας, που δίνει άπειρες αφορμές για εκδηλώσεις μνήμης. Είναι η καρδιά της εκπαιδευτικής ιστορίας του Διδυμοτείχου και σίγουρα αναμένουμε μια ενδιαφέρουσα εκδήλωση! Θα είμαστε εκεί!

Σταύρος Παπαθανάκης ΒΟΡΕΑΣmagazin

Πρόγραμμα γλυπτικής παιδιών και ενηλίκων

“Τα παιδιά γνωρίζουν την τέχνη”

Εκπαιδευτικά προγραμμάτα στο χώρο του Λαογραφικού Μουσείου

Από το Νοέμβριο 2019 ξεκινάει νέος κύκλος εκπαιδευτικών προγραμμάτων στο χώρο του Λαογραφικού Μουσείου. Τα ωριαία προγράμματα που πραγματοποιούνται για τους μαθητές των σχολείων είναι τα εξής:

1. Ο κύκλος του βαμβακιού
  2. Το σχολείο άλλοτε και σήμερα
  3. Το ζύμωμα του ψωμιού
  4. Το μπαούλο του χρόνου
  5. Παλιά επαγγέλματα
  6. Νεροσφυρίχτρα

Καθημερινά, μετά από συνεννόηση, για μαθητές προσχολικής και σχολικής ηλικίας.

Τα προγράμματα διαρκείας με πολλές δίωρες συναντήσεις είναι τα εξής:

1. Τα παιδιά γνωρίζουν την τέχνη

Κάθε Κυριακή 11:30 – 13:30

• Πρόγραμμα γλυπτικής παιδιών και ενηλίκων

Κάθε Τετάρτη 17:00 – 19:00 Σάββατο 11:00 – 13:00

Κόστος συμμετοχής 3 Ευρώ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ: 25530 22316  –  6948097427

Ευχαριστήριο Δωρεάς

ΑΠΟΔΟΧΗ-ΔΩΡΕΑΣ-ΑΠΟ-ΤΟ-ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ

Δωρεά εξοπλισμού στην Ορθοπεδική Κλινική του νοσοκομείου Διδυμοτείχου

Την Πέμπτη 14 Μαρτίου 2019, αντιπροσωπεία μαθητών και εκπαιδευτικών του Σχολείου μας παρέδωσε  στην ορθοπεδική κλινική του νοσοκομείου Διδυμοτείχου ένα περιπατητικό πλαίσιο (Π), ένα ζεύγος παιδικών βακτηρίων, ένα ζεύγος βακτηρίων ενηλίκων και ένα αντισηπτικό, στα πλαίσια του προγράμματος ανακύκλωσης πλαστικών καπακιών που εφαρμόζεται στο Σχολείο μας.
«Η προσπάθεια συνεχίζεται!».
Συνέχεια ανάγνωσης

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ «31ο ΑΤΟΜΙΚΟ ΚΑΙ 17ο ΟΜΑΔΙΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙ Π.Ε. ΕΒΡΟΥ

LAST_ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ_Π.Ε.-Έβρου

Ενημέρωση σχετικά με την εποχική γρίπη

Με αφορμή ερωτήματα σχετικά με την εμφάνιση της εποχικής γρίπης, συστήνονται στις σχολικές μονάδες οι ακόλουθες οδηγίες με σκοπό την πρόληψη της εξάπλωσής της:

1. Συστήνεται για την αποφυγή της εξάπλωσης της εποχικής γρίπης να τηρούνται οι κανόνες ατομικής υγιεινής, όπως:
  2. Παιδιά που εμφανίζουν συμπτώματα γρίπης αναμένουν, σε χώρο όπου δε θα έρχονται σε επαφή με άλλα άτομα, μέχρι να τα παραλάβουν οι γονείς ή οι κηδεμόνες τους, οι οποίοι θα πρέπει να ειδοποιούνται αμέσως.
Συνέχεια ανάγνωσης

Παγωνιά και χιόνι στο Διδυμότειχο (5-1-2019)