Ανακύκλωση στην Περιφέρεια Αν. Μακεδονίας και Θράκης

ΔΡΑΣΕΙΣ ΚΕΝΤΡΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΑΚΟΝΙΑΣ Ι.Μ. ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ

ΔΡΑΣΕΙΣ

Γιορτή για τη λήξη του σχολικού έτους 2017-18

Η σχολική χρονιά 2017-2018 έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Ο διευθυντής, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές ετοίμασαν διήμερες εκδηλώσεις.

Στις 14 Ιουνίου τα παιδιά παρουσίασαν τις χορευτικές τους ικανότητες, έπαιξαν θεατρικά και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου τα κέρασε κρουασάν και χυμό. Continue reading

Εκδηλώσεις με τη λήξη του σχολικού έτους 2017-18

Continue reading

Ημερήσια εκδρομή στο χώρο αναψυχής Καστανεών (8 Ιουνίου 2018)

Τριλογία μνήμης Βυζαντίου

Η θλιβερή επέτειος της άλωσης της Πόλης έγινε αφορμή για να αναβιώσουν μνήμες στη βυζαντινή Καστροπολιτεία του Διδυμοτείχου, όπου στις 18 Ιουνίου του 1332 γεννήθηκε ο παππούς του μαρτυρικού Αυτοκράτορα  Ιωάννης Ε΄ ο Παλαιολόγος (1332-1391), διάδοχος του οποίου υπήρξε ο πατέρας του Μανουήλ ο Β΄ (1350-1425). Μπροστά στον Καθεδρικό Ναό της πόλης στέκει αγέρωχος ο αδριάντας του τελευταίου Αυτοκράτορα του Βυζαντίου για να υπενθυμίζει σε όλους ότι δεν πολέμησε για να νικήσει, αλλά πολέμησε για να μην ηττηθεί η αξιοπρέπεια και η τιμή του Γένους.

Επίκεντρο των εκδηλώσεων ο Καθεδρικός Ναός Παναγίας Ελευθερωτρίας Διδυμοτείχου, όπου το πρωί τελέσθηκε Θεία Λειτουργία και ακολούθησε επιμνημόσυνο Τρισάγιο και κατάθεση στεφάνου στον αδριάντα του μαρτυρικού Αυτοκράτορα από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Διδυμοτείχου, Ορεστιάδος και Σουφλίου κ. Δαμασκηνό, παρουσία του Δημάρχου Διδυμοτείχου κ. Παρ. Πατσουρίδη και μαθητών σχολείων. Επίκαιρα μίλησε ο Διευθυντής του 1ου Δημοτικού Σχολείου Διδυμοτείχου κ. Παναγιώτης Αλεξανδράκης. Continue reading

Βραχιολάκι της Φιλίας

Εκδρομή στο Μοναστήρι της Δαδιάς (17-5-2018)