“Ταξιδεύοντας στην Ελλάδα” Συνεργατική – μαθητική εφημερίδα Δημοτικών Σχολείων

Travelling-around-Greece_1st-issue_JUNE-2021

Δράση Ανακύκλωσης Πλαστικών Καπακιών 2020-21

Ο Διευθυντής του 1ου Δημοτικού Σχολείου Διδυμοτείχου ευχαριστεί για άλλη μια φορά τους μαθητές, τους γονείς και τους φίλους, που βοήθησαν στην υλοποίηση του προγράμματος της ανακύκλωσης. Στο φετινό πρόγραμμα, λόγω της πανδημίας, αποφασίστηκε να γίνει δωρεά στην Παιδιατρική Κλινική του Γενικού Νοσοκομείου Διδυμοτείχου, δύο θερμομέτρων και δύο οξύμετρων.

Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα με υγεία, σεβασμό και αγάπη στο συνάνθρωπό μας.

Παναγιώτης Αλεξανδράκης

Συνέχεια ανάγνωσης

Παιδική Πασχαλιά (Διήγημα του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη)

Tο πρώτο μου Πάσχα – Γρηγόριος Ξενόπουλος

(από το βιβλίο: Aνθολόγιο για τα παιδιά του Δημοτικού, μέρος Γ΄, Oργανισμός Eκδόσεως Διδακτικών Bιβλίων, 1975)

Aγαπητοί μου,

Aυτές τις ημέρες ξαναγυρίζω πάντα στα παιδικά μου χρόνια. Kαι θυμάμαι τις θαυμάσιες εκείνες γιορτές που χαιρόμουν στην πατρίδα μου, όταν ήμουν μικρό αμέριμνο παιδί κι είχα τους καλούς μου γονείς να με φροντίζουν και να μ’ οδηγούν σε όλα. Φυσικά και στην εκκλησία ή στα «θρησκευτικά μου καθήκοντα». Όσο ήταν χειμώνας, η μητέρα μου μ’ έπαιρνε μαζί της στον Άι-Γιάννη ή στη Φανερωμένη, τις γειτονικές μας εκκλησίες, που λειτουργούσαν κάπως αργά – από τις οχτώ η μια, από τις εννιά η άλλη. Mα όταν έμπαινε η άνοιξη, που μπορούσα να ξυπνώ και να βγαίνω πιο πρωί, ο πατέρας μου μ’ έπαιρνε στην Eπισκοπιανή ή στον Άγιο Xαράλαμπο, εξοχικές εκκλησίτσες αυτές, σ’ ένα ωραίο παραθαλάσσιο προάστιο, που λειτουργούσαν από τις επτά. Mετά τη λειτουργία, κάναμε κι έναν ωραίο περίπατο στους Kήπους και γυρίζαμε λιγάκι κουρασμένοι μα πολύ ευχαριστημένοι κι οι δυο.

25η Μαρτίου 2021 – Η στρατιωτική παρέλαση στην Αθήνα

25η Μαρτίου 2021: Η στρατιωτική παρέλαση στην Αθήνα για τα 200 χρόνια από την ελληνική επανάσταση.

Παιχνίδι: 200 Χρόνια από την Επανάσταση (Δ΄, Ε΄ & ΣΤ τάξη)

Είναι ένα ταξίδι 200 χρόνια πριν, στην εποχή του αγώνα για απελευθέρωση, στο οποίο τα παιδιά των μεγάλων τάξεων (Δ’, Ε’ και Στ’) παίζουν και συμμετέχουν.

Εκδήλωση στο προαύλιο του 1ου Δημοτικού Σχολείου τη δεκαετία του ’60

Συνέχεια ανάγνωσης

Προστατέψτε το παιδί σας, την οικογένειά σας και το σχολείο

minedu-mathainoumeasfaleis-checklist-gia-goneis