Εκπαιδευτική επίσκεψη στο αποστακτήριο της Μάνης και στο Λαογραφικό Μουσείο των Μάρηδων

Την Τρίτη 29-11-2022 και την Τετάρτη 30-11-2022 οι μαθητές των Γ΄,Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του σχολείου μας με τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς και τον διευθυντή του σχολείου επισκέφθηκαν το χωριό Μάνη.

Πρώτος μας σταθμός το αποστακτήριο τσίπουρου του Συνεταιρισμού της Μάνης όπου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν όλη τη διαδικασία απόσταξης του τοπικού παραδοσιακού ποτού . Ευχαριστούμε τους ανθρώπους του αποστακτηρίου για την πρόσκληση. Ιδιαίτερα τον πρόεδρο του Συναιτερισμού κ.Τσολακίδη Γεώργιο όπως και τον κ.Πουλιάκη Γεώργιο.

Δεύτερος σταθμός μας ήταν το Λαογραφικό Μουσείο Μάρηδων. Ένα ταξίδι στο χώρο και στον χρόνο…Μια αποτύπωση της ζωής της θρακικής αυτής φυλής σε όλους τους τομείς των δραστηριοτήτων τους. 13 διαφορετικά χωριά και όμως τόσο ίδια. Ευχαριστούμε θερμά την κ. Ασπρογέρακα Αθανασία, την πρόεδρο της Ένωσης Πολιτιστικών Συλλόγων Μάρηδων, για τον πολύτιμο χρόνο που μας αφιέρωσε και για την καλή της διάθεση να μας ξεναγήσει η ίδια στο μουσείο αλλά και τον σύζυγό της Ιωάννη Ασπρογέρακα για την δωρεά των βιβλίων με τίτλο “Τα ήθη και τα έθιμα της φυλής των Μάρηδων” από την προσωπική του συλλογή.

Οι μικροί ζαχαροπλάστες του ΣΤ1΄

Την Τρίτη 15/11/2022 οι μαθητές του ΣΤ1 με την δασκάλα τους κ.Μπαμπανδρέα Ζήνα έφτιαξαν το δικό τους αγαπημένο γλυκό,τον κορμό,με αφορμή την ενότητα της Γλώσσας με θέμα τη διατροφή. Έγιναν, λοιπόν, μικροί ζαχαροπλάστες λαμβάνοντας τα απαραίτητα μέτρα υγιεινής, ακολούθησαν τις οδηγίες της συνταγής και ετοίμασαν το γλυκό τους!Στο τέλος, αφού απόλαυσαν οι ίδιοι τη δημιουργία τους,γλύκαναν και όλους τους δασκάλους! Μπράβο σας, ήταν υπέροχο!!!

Πρόγραμμα σχολικής γιορτής για την επέτειο του Πολυτεχνείου

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ-ΓΙΟΡΤΗΣ-ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ-2022

Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου, στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού πραγματοποιήθηκαν αθλητικές δραστηριότητες στον αύλειο χώρο του σχολείου μας.

Οι μαθητές όλων των τάξεων παρουσίασαν παραδοσιακούς χορούς, έπαιξαν διάφορα παιδαγωγικά

παιχνίδια ,συμμετείχαν στις διάφορες δραστηριότητες με μεγάλο ενθουσιασμό.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ σε όλους !

Διδακτικό προσωπικό 1ου Δημοτικού Σχολείου Διδυμοτείχου 2022-2023

Το διδακτικό προσωπικό του σχολείου μας

A/AΕΠΩΝΥΜΟΟΝΟΜΑΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΘΕΣΗ-ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΚΗΣ

Εκπαιδευτικές επισκέψεις

Επίσκεψη μαθητών Γ΄, Δ΄ και ΣΤ΄ τάξεων στο Εκθεσιακό Κέντρο Θράκης

Την Τρίτη 25 Οκτωβρίου 2022  οι μαθητές  των Γ’, Δ’ και ΣΤ’ τάξεων του σχολείου μας είχαν τη χαρά να επισκεφτούν το Εκθεσιακό Κέντρο Θράκης στο Κουφόβουνο ,στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων . Είδαν παραδοσιακές φορεσιές από τη Θράκη,  τάξεις με θρανία και βιβλία παλαιότερων εποχών, μαθητικές ποδιές, αλλά και άλλα εκθέματα από την προσωπική συλλογή του κ. Γιώργου Τοπαλίδη.

Ευχαριστούμε από καρδιάς τον κύριο Γιώργο Τοπαλίδη για την φιλοξενία και την όμορφη ξενάγηση αλλά και για όσα έχει προσφέρει στον τόπο μας μέσα από τα μονοπάτια της παράδοσης και του ευχόμαστε καλή συνέχεια στην ανάδειξη της πολιτισμικής μας κληρονομιάς!

οι μαθητές παρακολουθούν σχετικό βίντεο με ήθη κι έθιμα της περιοχής
σχολική τάξη παλαιότερης εποχής
παραδοσιακή φορεσιά Ελληνοχωρίου
Αρβανίτικεςπαραδοσιακές φορεσιές Ανατολικής Θράκης
Παραδοσιακές φορεσιές Μακράς Γέφυρας
οι μαθητές χαίρονται τον αύλειο χώρο
παραδοσιακή φορεσιά Ν. Βύσσας
παραδοσιακή φορεσιά Πετρωτών

Πρόγραμμα σχολικής γιορτής 28ης Οκτωβρίου

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ-28ης-ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ-2022

“Ταξιδεύοντας στην Ελλάδα” Συνεργατική – μαθητική εφημερίδα Δημοτικών Σχολείων

Travelling-around-Greece_1st-issue_JUNE-2021

Δράση Ανακύκλωσης Πλαστικών Καπακιών 2020-21

Ο Διευθυντής του 1ου Δημοτικού Σχολείου Διδυμοτείχου ευχαριστεί για άλλη μια φορά τους μαθητές, τους γονείς και τους φίλους, που βοήθησαν στην υλοποίηση του προγράμματος της ανακύκλωσης. Στο φετινό πρόγραμμα, λόγω της πανδημίας, αποφασίστηκε να γίνει δωρεά στην Παιδιατρική Κλινική του Γενικού Νοσοκομείου Διδυμοτείχου, δύο θερμομέτρων και δύο οξύμετρων.

Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα με υγεία, σεβασμό και αγάπη στο συνάνθρωπό μας.

Παναγιώτης Αλεξανδράκης

Συνέχεια ανάγνωσης

Παιδική Πασχαλιά (Διήγημα του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη)

Συνέχεια ανάγνωσης