Πρόγραμμα εορτασμού της 25ης Μαρτίου 1821- Δήμου Διδυμοτείχου

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ_ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ «31ο ΑΤΟΜΙΚΟ ΚΑΙ 17ο ΟΜΑΔΙΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙ Π.Ε. ΕΒΡΟΥ

LAST_ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ_Π.Ε.-Έβρου

Ενημέρωση σχετικά με την εποχική γρίπη

Με αφορμή ερωτήματα σχετικά με την εμφάνιση της εποχικής γρίπης, συστήνονται στις σχολικές μονάδες οι ακόλουθες οδηγίες με σκοπό την πρόληψη της εξάπλωσής της:

1. Συστήνεται για την αποφυγή της εξάπλωσης της εποχικής γρίπης να τηρούνται οι κανόνες ατομικής υγιεινής, όπως:
  2. Παιδιά που εμφανίζουν συμπτώματα γρίπης αναμένουν, σε χώρο όπου δε θα έρχονται σε επαφή με άλλα άτομα, μέχρι να τα παραλάβουν οι γονείς ή οι κηδεμόνες τους, οι οποίοι θα πρέπει να ειδοποιούνται αμέσως.
Continue reading

Παγωνιά και χιόνι στο Διδυμότειχο (5-1-2019)

Τα Χριστούγεννα στα Αναγνωστικά από το 1920 μέχρι το 1980

Λίστα με βιβλία που μπορείτε να κατεβάσετε!

Τα Χριστούγεννα πέρασαν και σιγά σιγά έρχεται το τέλος της προσωρινής διακοπής των σχολείων. Μαθητές και δάσκαλοι θα επιστρέψουν στις τάξεις την επόμενη εβδομάδα!

Παρακάτω παρουσιάζουμε τη λίστα του Ινστιτούτου Παιδαγωγικής Πολιτικής με τα αναγνωστικά στα σχολεία από το 1920 έως το 1980 και το πώς παρουσίαζαν αυτά τα Χριστούγεννα.

Πατήστε πάνω στους ενεργούς συνδέσμους για να ανοίξετε τα pdf:

Αναγνωστικό 1929
Αναγνωστικό 1946
Αναγνωστικό 1950
Αναγνωστικό 1952
Αναγνωστικό 1956
Αναγνωστικό 1961
Αναγνωστικό 1965
Αναγνωστικό 1967
Αναγνωστικό 1972
Αναγνωστικό 1977

Ενημέρωση για την εποχική γρίπη

Οι μαθητές των μικρών τάξεων (Α΄, Β΄, Γ΄) του Α’ Δημοτικού Σχολείου Διδυμοτείχου ενημερώθηκαν για την εποχική γρίπη από την κυρία Κρίτα Αγλαμίδου.

Continue reading

Έκφραση συγχαρητηρίων

Ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και η Ομάδα Φυσικής Αγωγής Έβρου θέλουν να εκφράσουν τα θερμά τους συγχαρητήρια στους μαθητές, στις μαθήτριες, στη Διεύθυνση καθώς και στους καθηγητές Φυσικής Αγωγής των Δημοτικών Σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων, για την εξαιρετική παρουσία τους στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου.

Ο Δ/ΝΤΗΣ Δ/ΝΣΗΣ Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΕΒΡΟΥ

ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΟΥΔΗΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ

Ανακύκλωση στην Περιφέρεια Αν. Μακεδονίας και Θράκης

ΑΦΙΣΑ ΕΕΑΑ

ΔΡΑΣΕΙΣ ΚΕΝΤΡΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΑΚΟΝΙΑΣ Ι.Μ. ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ

ΔΡΑΣΕΙΣ

Γιορτή για τη λήξη του σχολικού έτους 2017-18

Η σχολική χρονιά 2017-2018 έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Ο διευθυντής, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές ετοίμασαν διήμερες εκδηλώσεις.

Στις 14 Ιουνίου τα παιδιά παρουσίασαν τις χορευτικές τους ικανότητες, έπαιξαν θεατρικά και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου τα κέρασε κρουασάν και χυμό. Continue reading